AHRI sertifikavimo programa

Dar dešimto dešimtmečio pabaigoje „Alfa Laval“, siekdama sukurti vieningą plokštelinių šilumokaičių eksploatacinių charakteristikų sertifikavimo sistemą, pradėjo bendradarbiauti su Oro kondicionavimo, šildymo ir šaldymo institutu (AHRI).

2001 m. Šiaurės Amerikos rinkoje buvo įdiegta skystinių šilumokaičių sertifikavimo programa ir techninių bandymų standartas AHRI 400. Nuo 2012 m. ši sertifikavimo programa  taikoma visame pasaulyje, tai gerokai pakeitė plokštelinių šilumokaičių apibrėžimą ir pardavimą.

AHRI 400 skystinių šilumokaičių sertifikavimo programa (AHRI LLHE) šiuo metu yra vienintelė pasaulyje trečiosios šalies plokštelinių šilumokaičių sertifikavimo programa.

Paslėpta problema

Prieš JAV ir Kanadoje įdiegiant AHRI 400 standartą ir skystinių šilumokaičių sertifikavimo programą, plokštelinių šilumokaičių rinkoje egzistavo tarsi paslėpta problema. Kovodami su ilga ir nuožmia konkurencija, kai kurie gamintojai sąnaudas sumažindavo maksimaliai sumažindami matmenis. Tokiu būdu nukentėdavo eksploatacinės charakteristikos, tačiau gamintojai galėdavo pasiūlyti patrauklias kainas.

Bėgant laikui, deja, paaiškėdavo, kad šios mažos kainos tėra apgaulė. Taip sumažinti šilumokaičiai bėgant laikui nebeįstengdavo tinkamai funkcionuoti, todėl eksploatacijos sąnaudos išaugdavo. Ilgesniais intensyvaus naudojimo laikotarpiais (pavyzdžiui, per alinančius vasaros karščius Niujorke) nemažos dalies šilumokaičių šilumos perdavimo galia neatitikdavo reikiamo lygio, todėl siurbliai ir šaldymo mašinos būdavo priverstos dirbti intensyviau. Rezultatas akivaizdus: būdavo iššvaistoma daug elektros energijos, ir ne tik taikant didžiausias apkrovas, bet visą laiką.

Kadangi šilumokaičiai vis tiek atlikdavo savo funkciją (nors ir naudodami labai daug energijos), į per mažą šilumos perdavimo galią  retai kas atkreipdavo dėmesį ar imdavosi šią problemą spręsti. Kitaip tariant, problema buvo gudriai paslėpta.

Tyli revoliucija

AHRI LLHE standartas dabar jau taikomas visame pasaulyje, nedvejodami tai pavadinsime tylia revoliucija, turinčia poveikį  visai mūsų pramonei.  Net ir trumpalaikiai rezultatai klientams akivaizdūs. Esant vienodai sertifikavimo sistemai, jie galės pagrįstai palyginti net ir labai panašius šilumokaičius. Kadangi eksploatacinių charakteristikų bandymų prietaiso taikymo vietoje atlikti nebūtina, sumažėja ne tik energijos, bet ir kitos sąnaudos.

Žinoma, tiek kalbant apie finansus, tiek etiką, svarbiausias faktorius yra  energijos vartojimo efektyvumas.  Klestint pasaulinei urbanizacijai ir tendencijai plėtoti vis didesnes ir galingesnes centralizuotas aušinimo sistemas, efektyvus aušinimas tampa dar didesniu iššūkiu visoms suinteresuotoms šalims - tiek gamyboje, tiek sprendimų priėmimo grandinėje. AHRI sertifikavimas  padeda lengviau pasiekti numatytas energijos vartojimo ir klimato kontrolės ribas, nes tinkamai parenkami šilumokaičio pajėgumai. Tai ypač aktualu naudojant šilumokaičius centralizuoto aušinimo pastotėse, ledo talpyklose ir savaiminio aušinimo sistemose, kur būtinas nedidelis įeinančio ir išeinančio srautų temperatūrų skirtumas.

Nedidelis temperatūros pokytis – didelis šilumos perdavimo ploto pokytis

Tam, kad šilumokaitis galėtų funkcionuoti ŠVOK sistemoms nustatytu našumu, svarbu užtikrinti reikiamą šilumos perdavimo ploto dydį, o tam būtina išlaikyti nedidelį aušinimo ir šildymo priemonių temperatūrų skirtumą. Neretai pamirštamas faktas, kad bendros sistemos energijos vartojimo efektyvumui svarbu plačios šilumokaičių pajėgumų ribos. Palaipsniui įdiegus AHRI sertifikavimo sistemą pasaulinėje ŠVOK pramonėje, elektros energijos sąnaudų sumažėjimas yra išties įspūdingas.

Amerikos „žaliųjų pastatų“ LEED (Energijos ir aplinkos dizaino lyderystė) standartas apima ir AHRI 400 plokštelinių šilumokaičių, naudojamų tiek šildymui, tiek aušinimui, sertifikavimo  standartą. „Žaliųjų pastatų“ koncepcija vis sparčiau plinta visame pasaulyje ir daugybė šalių jau taiko į LEED panašius standartus. Jei naudojate plokštelinį šilumokaitį, kurio eksploatacinės charakteristikos sertifikuotos, galite būti tikri, kad pasirinkote ekologišką sprendimą.

Naujas žvilgsnis į energijos vartojimo efektyvumą

Pasauliniu mastu taikant AHRI LLHE programą, ilgainiui vis daugiau dėmesio bus skiriama energijos vartojimo efektyvumui, o gamintojai privalės pagrįsti, kad yra verti gaunamų įvertinimų. Bus galima tiksliai palyginti skirtingų gamintojų šilumokaičių šiluminį efektyvumą bei kainos ir našumo santykį. „Alfa Laval AlfaQ“ – pirmieji šilumokaičiai, sertifikuoti pagal AHRI 400 standartą ir šį eksploatacinių charakteristikų standartą atitinka jau daugiau nei dešimtmetį.

Atrodo logiška prognozuoti, kad kuo toliau, tuo dažniau bus keičiama pasenusi įranga – tai tiesiog apsimoka. Į ŠVOK aušinimo sistemas įmontavus sertifikuotus šilumokaičius, siurblių ir šaldymo mašinų energijos sąnaudos taikant pilną apkrovą sumažės 4 %. Visa tai garantuoja trumpą atsipirkimo laikotarpį ir patrauklią investicijų grąžą.

Kaip ten bebūtų, atvira ir pagrįsta produkto deklaracija yra verslo etikos klausimas.  Tiesa, AHRI 400 standarto ir LLHE sertifikavimo programos įgyvendinimo sėkmė priklausys nuo ŠVOK konsultantų entuziazmo ją populiarinant ir nuo to, kaip kruopščiai su tuo susijusią informaciją konkursiniuose dokumentuose pateiks galutiniai vartotojai ir (arba) gamyklų operatoriai. Sertifikuotas plokštelinis šilumokaitis – solidi investicija.

AHRI uses

Technical information on AHRI certified plate heat exchangers from Alfa Laval

AHRI performance certification (official website)

 Alfa Laval reference list AQ units 

New York City - the ultimate test laboratory for heat exchangers in cooling applications

 

Heat exchanger performance - a crucial but long neglected parameter for energy-efficiency in cooling systems. 

AHRI certified

AHRI is an organization promoting quality and safety within the North American HVAC industry. It is one of the largest trade associations in North America, representing more than 300 manu-facturers within the global HVAC industry. 

AHRI members account for more than 90 percent of the residential and commercial air conditioning, space heating, water heating and commercial refrigeration equipment manufactured and sold in North America. It runs around eighty different certification programs whereof AHRI 400 for liquid-to-liquid heat exchangers is one.